Zastosowanie szafy serwerowej

Szafy serwerowe są niezbędnym elementem wyposażenia centrów elektronicznych, które przetwarzają i przechowują dane. Taka szafa musi spełniać wiele norm, aby zapewnić bezpieczeństwo urządzeń informatycznych, które gwarantują organizację przestrzenną pracujących elementów IT w danej firmie. Jak powinna wyglądać taka szafa, aby praktycznie rozmieścić informatyczne urządzenia?

Charakterystyka szafy serwerowej

szafa serwerowaNajważniejszą kwestią w każdej firmie, w której są używane urządzenia komputerowe na dużą skalę jest system pożarowy, który jest niezbędny w momencie dużego przepływu energii elektrycznej spowodowanej wzmożonym nagrzewaniem się urządzeń. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby energia ta była rozdzielana oraz by prawidłowo funkcjonowała klimatyzacja. Jeżeli powyższe warunki będę spełnione będziemy mogli wtedy zainstalować szafę serwerową, która jest wykonana z blachy stalowej o grubości maksymalnie 2 milimetrów. Wymiary są odpowiednio dobierane do rodzaju urządzenia komputerowego, jednakże najczęściej spotykana szafa serwerowa i najbardziej powszechna w każdej firmie jest taka o szerokości 19 cali, lecz zdarzają się także modele o innych wymiarach o szerokości nawet do 24 cali. Do całego mechanizmu również szerokość rozstawu szaf ma znaczenie, jednakże nie jest on już tak usystematyzowany, jednak posiada on ograniczenia według obowiązujących schematów. Wyróżniamy także szafy wiszące, które służą przechowywaniu mniejszych urządzeń. 

Szafy serwerowe są z reguły produkowane w dwóch kolorach- białym oraz czarnym. Zazwyczaj nie ma możliwości wyboru innego koloru, jednakże za dodatkową opłatą producent może zrealizować zamówienie w wybranym odcieniu. Jeżeli chodzi o wielkość szaf zawsze trzeba je dobierać zgodnie z potrzebami wszystkich urządzeń elektrycznych.