Zapewnienie bezpieczeństwa urządzeniom mobilnym

W dzisiejszych czasach prawie każdy posiada telefon komórkowy. Znacząca większość posługuje się smartfonami, niektórzy posiadają ich nawet kilka. Służą nam one do komunikowania się, do przeglądania stron WWW, do rozrywki oraz nierzadko jako nasz notatnik i planner. Dlatego bardzo ważnym jest zapewnienie bezpieczeństwa naszych urządzeń mobilnych.

Bezpieczne urządzenia mobilne to podstawa

bezpieczeństwo urządzeń mobilnychKażdy zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie czekają na nas, gdy korzystamy z Internetu w komputerze lub laptopie. Niezaufane oprogramowania, wirusy przesyłane poprzez strony internetowe czy spam, który dostajemy na skrzynkę mailową to tylko niektóre z nich. Ale czy wszyscy są świadomi zagrożeń, które czyhają na użytkowników smartfonów? Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych to w dzisiejszych czasach rzecz bardzo ważna. Nierzadko na telefonach posiadamy osobiste informacje, wiadomości, zdjęcia. I tak, jak na komputerze mielibyśmy je w miarę dobrze zabezpieczone, tak nie zdajemy sobie sprawy, jak łatwym celem są one na naszych smartfonach. Oto kilka kroków, jak dobrze chronić swoje urządzenie mobilne. Przede wszystkim należy korzystać z zaufanych źródeł aplikacji. Nie bez przyczyny nasze telefony posiadają opcję, która blokuje pobieranie aplikacji ze źródeł innych niż popularne sklepy, warto więc z niej czasami skorzystać. Niektóre aplikacje mogą przenosić ze sobą wirusy lub instalować na naszym urządzeniu niechciane oprogramowanie. Powinno się także korzystać z mocnych haseł, zawierających duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Można także szyfrować niektóre dokumenty oraz foldery dostępne na naszym telefonie. Należy w miarę możliwości unikać połączeń z publicznymi i niezaufanymi sieciami Wi-Fi. Te otwarte, dostępne dla każdego w centrach miast, galeriach handlowych czy innych podobnych miejscach są bardzo łatwym źródłem ataku i nie sposób weryfikować każdego, kto się do tej sieci podłączył. Poza wewnętrznym zapewnieniem bezpieczeństwa, warto mieć na uwadze także bezpieczeństwo zewnętrzne, to znaczy blokady ekranu lub wieloskładnikowe uwierzytelnianie. W przypadku, gdy zgubimy telefon lub zostawimy go w niebezpiecznym miejscu dostęp do danych będzie utrudniony. Jeżeli telefon ma funkcję czytnika linii papilarnych to warto z niej skorzystać, a dodatkowo zabezpieczyć urządzenie hasłem lub wzorem.

Stosowanie się do powyższych wskazówek to połowa sukcesu w zabezpieczaniu swojego urządzenia mobilnego. Jeżeli nie chcemy, aby ktoś nam zaszkodził, włamując się na nasz telefon, należy także nie zamieszczać tam zbyt osobistych danych. Smartfony to teraz nieodłączna część naszego życia, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie traktować go jak swoisty pamiętnik lub najlepszego przyjaciela, gdyż może to prowadzić do niechcianych problemów.

Zapewnienie bezpieczeństwa urządzeniom mobilnym