Jak wybierane są ekskluzywne nagrobki podwójne?

ekskluzywne nagrobki

Wybór nagrobka to wcale nie taka znowu łatwa sprawa. Nie przychodzi się z reguły na plac, pokazując palcem i ze słowami „Proszę zapakować ten”. Zwykle jednak rodzina stara się nieco bardziej i wybiera ładny nagrobek, bardziej przemyślany.

Ekskluzywne nagrobki i ich wybór

ekskluzywne nagrobkiPrzeważnie u kamieniarza pojawia się przynajmniej kilka osób, które odreagowują żałobę, dyskutując o tym, czy babcia Zdzisia wolałaby ciemniejszy granit czy jaśniejszy, albo czy wujek Zygmunt lubił ekskluzywne nagrobki, czy może raczej wolałby prostą płytę bez zbędnych udziwnień. Wahania dotyczą nie tylko koloru, ale też kształtu, formy, zdobień i rozmiaru. Często ludzie myślą przyszłościowo lub na specjalne życzenie zmarłych zamawiają nagrobki podwójne. Taki nagrobek, chociaż kosztuje trochę więcej, to jednak na pewno się nie zmarnuje i za kilka czy kilkanaście lat zostanie wykorzystany ponownie. Kwestią dyskusyjną, zwłaszcza przy podwójnym nagrobku, jest ilość ozdób, rzeźb i dekoracji, jakie mają się na nim znaleźć. Jedni życzą sobie tylko prostego kamiennego wazonu na kwiaty, ktoś inny chce wmurowania małej latarni, jeszcze inni uważają, że pozytywka też się sprawdzi. Nie brakuje chętnych na pulchne, nieco tłuste cherubinki, zwierzątka w złym guście (mające przypominać pupila zmarłego), czy inne dodatki powiązane z klasycznym stylem cmentarnym.
Zwykle po krótszej lub dłuższej dyskusji rodzinie udaje się dojść do porozumienia i nie dochodzi do rękoczynów. Niektórzy kamieniarze żałują, że tak nie jest, ponieważ wtedy mieliby realną szansę na podwójny zarobek.

Jak wybierane są ekskluzywne nagrobki podwójne?