Wentylacja jest potrzebna w chlewni

Każdy hodowca dba o swoje zwierzęta, szczególnie o ich dobrostan. To właśnie ten wskaźnik świadczy o jakości produkcji, jej ilości i dochodowości właściciela gospodarstwa. Prawdziwy rolnik nie myśli jednak o korzyściach, jakie przynosi dobrostan a o stanie swoich zwierząt, szczególnie w miesiącach letnich.

Chlewnia wyposażona w wentylatory

wentylatory do chlewniKiedy temperatury na dworze są wysokie- przede wszystkim w miesiącach letnich takich jak lipiec i sierpień, dobrostan jako podstawowy wskaźnik zdrowia zwierząt może być zaburzony. Przyczyną może być nieprawidłowa wentylacja budynku. Najlepszym rozwiązaniem są wentylatory do chlewni. Firmy na swoim rynku mają ich bardzo dużo, oferują co chwila jakieś nowe rozwiązania, aby zapobiec problemowi przegrzania świń latem lub skraplania pary wodnej zimą, kiedy to ciepłe powietrze wytwarzane przez zwierzęta unosi się do góry. Wentylatory do chlewni montowane są na różne sposoby. Najlepiej kiedy chlewnia jest budowana od podstaw- wtedy hodowca może wybrać sobie odpowiedni rodzaj wentylacji, dostosowany do finansów i ilości zwierząt. Jeśli nie ma zachowanej dobrej wentylacji w chlewni rośnie też stężenie gazów co może być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia zwierząt. Nowe systemy wentylacyjne umożliwiają dostosowanie przepływu powietrza do temperatur, jakie panują na zewnątrz budynku. Są to rozbudowane systemy wentylacji, które wciąż się rozwijają a firmy oferują coroczne sprawdzanie poprawności działania systemu i całodobowy monitoring w systemie elektronicznym wszelkich usterek.

Dobre systemy wentylacyjne są najważniejszą sprawą podczas budowania chlewni od podstaw ale ważną kwestią są w budynkach starszego typu, kiedy to przepływ powietrza jest utrudniony. Bardzo dobrym rozwiązaniem są nowe systemy wentylacji.