W co wyposażony jest strażak

Wszyscy wiemy na czym polega praca strażaka. Wiemy, że jest ona bardzo ciężka i że strażak praktycznie na każdej służbie i przy każdej akcji naraża swoje życie. Jest to rzecz oczywista i niepodważalna. Każdego roku pojawiają się nowe technologie i nowe możliwości. Inne sposoby na wykonanie sprzętu dla strażaków tak, aby działał on jak najlepiej.

Co chroni życie strażaka?

Aparat powietrznyWiemy, że każdy strażak nosi na sobie dziesiątki kilogramów. Składa się na to ochronne ubranie, hełm strażacki, butla, ciężkie buty, a co najważniejsze- aparat powietrzny. Jest on najważniejszym wręcz urządzeniem. Musi być wykonany niezwykle solidnie, musi być odporne na skrajnie wysokie temperatury. Przecież jest on używany w ekstremalnych warunkach. Wiadomo, że sprzęt ten musi być niezawodny i nie ma innej możliwości. Na tym urządzeniu strażak polega jak na innym strażaku, wie, że może na niego liczyć i że może mu poświęcić swoje życie. Dzięki tym urządzeniom strażacy mogą wejść do zadymionego pomieszczenia czy mieszkania albo domu, żeby kogoś uratować lub żeby sprawdzić czy ktoś tam w ogóle się znajduje. Do każdej akcji strażak jedzie z aparatem powietrznym, ponieważ nigdy nie wie co go tam czeka i w jakich warunkach będzie musiał działać. Producent aparatu musi robić wiele testów wytrzymałościowych tego sprzętu, zanim trafi on w ręce strażaka.

Aparat powietrzny jest więc najważniejszym sprzętem w wyposażeniu strażaka i to on głównie dba o jego życie. Zawsze urządzenia te mają wiele atestów i wiele lat gwarancji. Oczywiście sprzęt musi być regularnie serwisowany i sprawdzany czy wszystko działa prawidłowo. O to dba już każda jednostka pożarnicza w kraju. Teraz jak będziemy widzieć jakąś akcję gaszenia pożaru na pewno zwrócimy uwagę na aparat powietrzny u każdego strażaka.