Stacje transformatorowe na farmach wiatrowych

Energia odnawialna to priorytetowy cel całej Unii Europejskiej, dlatego właśnie tak wielką role przykłada się do powstawania coraz większej ilości farm wykorzystujących wiatr i słońce, do pozyskiwania energii. W miejscach, gdzie jest to wskazane, o często występujących silnych wiatrach, montuje się najczęściej elektrownie wiatrowe.

Kwestie techniczne stacji trafo na farmie wiatrowej

duże trafo platformy na farmy wiatroweNajwiększe farmy wiatrowe lokalizuje się na powierzchni wielu setek hektarów, ze względu na przepisy, które określają poszczególne odległości pomiędzy wiatrakami. Pod względem technicznym budowa dużej farmy wiatrowej jest ogromnym przedsięwzięciem budowlanym. Najwięcej wagi w takiej inwestycji przykłada się jednak do centralnego elementu takiej farmy, czyli do stacji transformatorowej, przetwarzającej energię na taką, która jest w stanie zasilić linie energetyczną. Porządne i duże trafo platformy na farmy wiatrowe kosztuje wiele milionów złotych i jest naprawdę zaawansowaną technologicznie jednostką zdolną do kontroli i przetwarzania energii wiatrowej. Dobra stacja trafo musi także być przyjazna w obsłudze i zapewniać wiele opcji konfiguracyjnych, które mają na celu zapewnienie odpowiednich parametrów farmy. Stacje trafo są zaprojektowane jako jednostki samodzielne o kontroli automatycznej. Wymagają jednak okresowych przeglądów, które są wykonywane przez odpowiednich specjalistów w dziedzinie elektryki.  To oni powinni mieć najlepszy i wygodny dostęp do stacji transformatorowej.

Nie bez znaczenia są także kwestie bezpieczeństwa na farmie wiatrowej. Stacja trafo musi spełniać wszelkie normy w dziedzinie samodzielnej reakcji na wszelkie awarie, które występują na farmie. W grę wchodzi przede wszystkim zapobieganie pożarom poprzez wyłączenie odpowiednich sektorów zasilania. 

Stacje transformatorowe na farmach wiatrowych