Przeznaczenie dużych apteczek

Statystycznie wypadki najczęściej się zdarzają w domu i w pracy. W tych miejscach spędzamy najwięcej czasu, więc jesteśmy najbardziej narażeni na nieprzewidziane zdarzenia. Dobrze jest być na nie przygotowanym i mieć zawsze apteczkę.

Co zawierają zakładowe apteczki?

duża apteczka zakładowaKażdy zakład pracy jest zobligowany do posiadania gaśnic, systemu ewakuacyjnego i apteczki pierwszej pomocy. W zależności od profilu danej działalności gospodarczej, występują w niej różnego rodzaju wypadki, które są bardziej, lub mniej poważne. Największe ryzyko występuje w zakładzie gdzie osoby zatrudnione mają stały kontakt z ostrymi narzędziami, takimi jak noże, czy maszyny tnące, albo żrącymi substancjami. Duża apteczka zakładowa powinna być dostosowana do ewentualnych wypadków. Jeżeli w zakładzie panuje duże zapylenie, to łatwo o urazy oka, dlatego w apteczne musi się znaleźć specjalny płyn do przemywania oka. Najlepszą formą zakładowej apteczki jest metalowe pudełko, które doskonale chroni zawartość przed wilgocią, kurzem i brudem. Jest to bardzo ważne, ponieważ wszelkie opatrunki muszą być sterylnie czyste. W apteczce znajdziemy zestaw plastrów w różnej wielkości, dzięki czemu pozwolą na zabezpieczenie ran mniejszych i większych. Kilka rozmiarów bandaży elastycznych oraz chusty trójkątne i flizelinowe. Niezbędne są jednorazowe lateksowe rękawiczki i nożyczki. W razie konieczności wykonania poszkodowanej osobie sztucznego oddychania, w pateczce znajdziemy jednorazowe ustniki. Na jej wyposażeniu znajduje się też koc termiczny.

Apteczki muszą być w każdym zakładzie pracy, bo stanowią podstawowy element umożliwiający udzielenie drugiej osobie. Zakładowa apteczka różni się od zwykłej tym, że posiada kompleksowe wyposażenie, które przyda się w każdej sytuacji.

Przeznaczenie dużych apteczek