Od kartridża po nadruki na płyty CD

Jeśli czytasz ten tekst i masz co najmniej 25 lat to z pewnością jesteś z pokolenia, które całe swoje dzieciństwo oprócz podwórka, większość swojego czasu spędziła przy grach telewizyjnych. Popularne w Polsce podrobione wersje japońskich urządzeń, były wręcz symbolem lat 90′. Nikt wtedy nie myślał o nadrukach na płytach CD.

Nadruki na płytach CD są od niedawna.

płyta CDWszyscy do dzisiaj pamiętamy najczęściej żółte kartridże. Był to jeden z pierwszych nośników danych jaki mieliśmy w rękach, często nie zdając sobie sprawy czym on naprawdę jest. Pozwalały one na zapis danych w ilości mniejszej niż megabajt. Do dzisiaj można je znaleźć na miejskich straganach i targowiskach. Oryginalne kartridże z lat 80′ potrafią osiągać zawrotne kwoty na aukcjach internetowych sięgających nawet kwoty kilkuset dolarów. Jak na mały prostokąt z niegrywalną już często grą, to całkiem spora kwota. Wraz z upowszechnieniem się komputerów osobistych, na rynku pojawiły się dyskietki. Umożliwiały one odczyt, a także zapis danych z poziomu komputera. Na tamte czasy było to wręcz rewolucyjne rozwiązanie i to właśnie dyskietki na dobre rozwinęły przemysł przenośnych nośników danych. Po kilku latach świetności dyskietek na rynku pojawiły się płyty CD, a następnie DVD. Również jak na pęczki powyrastały firmy, których specjalizacją były takie usługi jak tłoczenie płyt cd, nadruki na płyty CD, czy nadruk na dvd. Sam zastanawiałem się nad wejściem w tę branżę i żałuję, że się na to nie zdecydowałem, bo w okresie świetności tego nośnika Polacy kupowali płyty i pudełka cd hurtowo. Mój znajomy, który miał taką firmę na tłoczeniu płyt zbił kokosy. Dostawał dużo zamówień na nadruk na płytach cd od największych dystrybutorów gier w Polsce. Era płyt CD i DVD trwała w naszym kraju bardzo długo. Później pojawiły się płyty Blu Ray, jednak nie były już one tak wielkim przełomem i raczej zdały egzamin tylko przy domowym oglądaniu filmów w jakości HD. W międzyczasie rozwijały się karty pamięci i pendrive’y, które dziś są najczęściej używane.

Odkąd mam przenośne kości pamięci to osobiście nie pamiętam kiedy ostatnio korzystałem z płyt. Od kilku lat dane możemy również gromadzić na wirtualnych dyskach do których dostęp mamy wszędzie tam, gdzie jest internet. Nadruki na płytach CD są od niedawna.