Ogrzewanie domu paliwem stałym

Witamy na stronie!

Ogrzewanie domu paliwem stałym

Sierpień 4, 2019 Dom i ogród 0

Do materiałów, znajdujących się w kategorii paliw stałych, należą drewno, torf oraz wszystkie rodzaje węgla. Są to najczęściej wybierane produkty, które służą do ogrzewania domów. Jednakże, samo paliwo nie wystarczy, należy spalać je w odpowiednio przystosowanym do tego kotle.

Jaki kocioł wybrać do ogrzewania domu?

kotły żeliwneDo najpopularniejszych kotłów na paliwo stałe należą kotły stalowe oraz żeliwne. Oba rodzaje mają swoje zalety, więc na jaki z nich się zdecydować? Na początek warto przyjrzeć się materiałom, z których wykonane są kotły. Stal to stop żelaza z węglem, tak samo jak żeliwo, jednak zawartość węgla w żeliwie jest dużo większa, często dodaje się tam także inne związki chemiczne, takie jak krzem, mangan czy siarka. Dzięki temu, kotły żeliwne, są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, na przykład wilgoci, dlatego nie korodują tak szybko. Przerdzewiały piec nie nadawałby się już do użytku. Kotły wykonane z żeliwa są dużo mniejsze od kotłów stalowych, przez co oszczędzimy cenne miejsce w naszej kotłowni. Przez to, że kotły żeliwne składają się z części zamiennych, które możemy dowolnie wymieniać albo dodawać. W razie potrzeby możemy powiększyć nasz kocioł, bez konieczności kupowania drugiego lub innego. Kolejną zaletą kotłów z żeliwa jest to, że są one bardzo wytrzymałe, potrafią nam służyć przez okres nawet 25 lat. Kotły stalowe są dużym gorszym wyborem niż kotły żeliwne. Koszt naprawy kotła żeliwnego jest dużo niższy niż stalowego oraz łatwiej utrzymać go w dobry stanie.

Kotły z żeliwa są dużo trwalsze, tańsze w naprawie oraz mniejsze od kotłów stalowych. Poza tym, zbudowane są z części zamiennych, które umożliwiają łatwą wymianę oraz powiększenie powierzchni grzewczej kotła. Jest to idealny wybór dla każdego, kto chce ogrzewać swój dom paliwem stałym.