Zawartość wapnia w wodzie kranowej i filtrowanej

W wodzie kranowej znajdują się duże ilości różnych pierwiastków. Jeśli wśród nich w większości występuje magnez i wapń, to mówi się wtedy o twardej wodzie. Twarda woda powoduje odkładanie się osadów na urządzeniach wykorzystujących wodę.

Usuwanie nadmiaru wapnia z wody kranowej

zmiękczacze wodySą to czajniki elektryczne, pralki i nie tylko. Właśnie dlatego warto zmiękczać wodę za pomocą specjalnych urządzeń – filtrów, które zatrzymują nadmiar wapnia i magnezu na błonie półprzepuszczalnej. Zarówno wapń jak i magnez to makroskładniki, które występują w wodzie kranowej. Nie są one jednak całkowicie bezużyteczne. Ich nadmiar szkodzi, ale mineralizatory w filtrach dodają do wody odpowiednią ilość tych pierwiastków. Wapń jest potrzebny do prawidłowej budowy kości, zębów. Jeśli człowiek przyjmuje za mało wapnia, może doprowadzić to do osteoporozy. Dobre zmiękczacze wody dodają odpowiednią jego ilość, a usuwają nadmiar. To wapń znacząco wpływa na to, jak pracują mięśnie. Wapń bierze też udział w przesyłaniu sygnałów nerwowych między neuronami. Praca serca regulowana jest właśnie poprzez poziom wapnia w organizmie. Nie można zapominać też o tym, że to wapń ma wpływ na koagulację krwi. Jeśli w diecie brakuje wapnia, pojawiają się różne objawy kliniczne. Zazwyczaj dochodzi do zwiększonej potliwości rąk, człowiek staje się bardziej nerwowy. Do tego dochodzić mogą nawet wymioty oraz skurcze mięśni. Właśnie dlatego nie można całkowicie wyeliminować tego pierwiastka z wody do picia.

W wodzie kranowej często wapnia jest za dużo. Najpierw zostaje on usunięty przez filtr, a potem odpowiednia jego ilość zostaje dodana do wody pitnej za pomocą mineralizatora. Jest to najlepszy sposób na zdrową i miękką wodę. Taką wodę można pić prosto z filtra. Filtr umieszczany jest np. pod zlewem kuchennym, skąd pobiera się najwięcej wody.

Opublikowany w Dom