Oszczędzaj pieniądze z domem energooszczędnym

 

Jeśli decydujemy się na budowę naszego własnego, wymarzonego domu, warto zadbać aby dom był funkcjonalny i oszczędny. Czasami źle przemyślane projekty generują wysokie koszty utrzymania, a rachunki za ogrzewanie przyprawiają właścicieli o zawrót głowy. Są jednak sposoby na stworzenie domu idealnego czyli cieszącego oko a jednocześnie dbającego o budżet domowy.

Czynniki wpływające na energooszczędność domu

warszawskie domy energooszczędneW domu, który ma dbać o nasze finanse najważniejsza jest jak najmniejsza utrata ciepła z wnętrza domu czyli możliwe najmniejsza strata energii poprzez ściany, okna, dach czy podłogę. Aby dom był optymalnie energooszczędny pod uwagę trzeba wziąć kilka elementów: jego wielkość, kształt, układ pomieszczeń i materiały wykorzystane do budowy. Mniejszy dom to najzwyczajniej mniejsza powierzchnia do ogrzania czyli mniejszy koszt w przyszłości. Kształt domu również ma ogromne znaczenie. Dom musi być bryłą, najlepiej opartą na planie prostokąta. Warszawskie domy energooszczędne oprócz planu prostokąta są również piętrowe, ponieważ mniejsze straty ciepła odnotowano właśnie w domach piętrowych a nie parterowych. Istotną rolę w budowaniu oszczędnego domu pełnią okna. Duże okna niestety chociaż pięknie się prezentują wiążą się z większymi stratami energii, zwłaszcza kiedy sięgają aż do podłogi. Tani dom wymaga obowiązkowego ocieplenia i izolacji dachu oraz sprawnej wentylacji. Zwykły system wentylacyjny czyli tak zwany system wentylacji grawitacyjnej sprawia że niekiedy z domu ucieka nawet połowa nagrzanego powietrza. Nie ma to nic wspólnego z oszczędnością energii. Dlatego dobry system wentylacyjny powinien być zaprojektowany tak, aby odzyskiwać ciepłe powietrze.

Chociaż wybudowanie domu, który oszczędza energie wydaje się bardzo skomplikowane i czasochłonne to warto poświęcić temu zagadnieniu trochę uwagi. W budowie takiego domu znaczenie ma nawet jego ułożenie względem stron świata, ale dzięki pomocy architektów w przyszłości zapłacimy o wiele mniej za ogrzewanie.